Новости

Коллективная монография "Россия и Корея: социокультурная динамика", издательство "Алетейя", (СПб), 2015

Текст монографии см. в разделе "Материалы проекта"    файл     monograf_Russia_and_Korea

Deadlines for submissions:

Application forms and abstracts (200 words) will be accepted until February 15, 2015.

Full papers (about 3000 words) should be submitted until March 1, 2015. Selected papers will be published in collection of conference papers.

Notification of acceptance will be sent until March 10, 2015.

Please, submit application forms, abstracts and full papers to the conference manager:

В семинаре примут участие студенты восточного факультета, факультетов социологии и международных отношений.

С докладом выступит доцент факультета социологии Тангалычева Р.К.

Время проведения: 16.00

Место проведения: ауд. 70 главного здания СбГУ (здание 12 коллегий)

Дополнительная информация: socfac-iews@yandex.ru

The Graduate School of Korea Studies, The Acadey of Korean Studies

Established in 1980, the Graduate School of Korean Studies ("GSKS") is a researh-oriented graduate  school in the fields of humanities and social sciences pertinent to Korea with the aim of nurturing scholars who will contribute to the development and globalization of Korean studies.

The AKS welcomes prospective students who will lead the next generation.

For more details, please visit website at   intl.aks.ac.kr/english    and click "Notice".

Call for Papers for the 14th Annual Aleksanteri Conference

Restructuring State and Society in Russia

Организатором конференции выступает Международный центр корееведения МГУ при финансовой поддержке Корейского фонда (The Korea Foundation) и при участии Объединения преподавателей корейского языка российских университетов (ОПКЯРУ).